otázka
dotaz z: 17. 10. 2022
Dobry den,
chtel bych se zeptat, jsem majitelem domu, ktery jsem postavil a platim na nej hypotecni uver.Nyni se budu zenit a nerad bych nedejboze v budoucnu resil rozdeleni tohoto domu nebo vyplaceni budouci manzelky, ktere bych spolu s hypo jiz neutahnul.Ma budouci zena pravo na vyplaceni v pripade rozvodu nebo musi byt predmanzelska smlouva, ktera definuje vyjmuti domu se spolecneho jmeni?
Dekuji za informaci.
odpověď
aktualizováno: 20. 10. 2022
Dobrý den,
společné jmění manželů funguje tak, že vzniká okamžikem sňatku, a zaniká okamžikem nabytí právní moci rozvodového rozsudku. To znamená, že do SJM patří veškerý majetek, který byl nabyt za trvání manželství.
Majetek, který jste nabyl před manželstvím, do SJM nespadá - po případném rozvodu na něj tudíž manželka nebude mít nárok.
Z hlediska opatrnosti však lze doporučit navštívit před sňatkem notáře a sepsat předmanželskou smlouvu ohledně majetku, který režimu vznikne za trvání manželství (může jít například o dluhy jednoho z partnerů, o kterém druhý ani neví - a bez takovéto dohody za ně ručí veškerým svým majetkem).
S pozdravem
tým Rozvod-poradna.cz
Více informací
Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.
Více ...
Více ...