otázka
dotaz z: 29. 6. 2022
Dobrý den,
prosím o radu s rozvodem mých rodičů. Přes 30 let nežijí společně, nemají nezletilé děti a ani žádný společný majetek (dům je přepsaný na bratra). Dle mého názoru by měl být jejich rozvod pouhou formalitou.
Můj dotaz zní: Je nutné sepisovat dohodu o vypořádání majetku, když žádný společný nemají? Je potřeba nějak řešit jejich osobní účty (penzijní připojištění, spoření, ...), které v podstatě vznikly v manželství, ale každý má svůj a nemají žádné společné peníze ani majetek?
Předem
Děkuji za odpověď a přeji hezký den
odpověď
aktualizováno: 30. 6. 2022
Dobrý den,
v případě nesporného rozvodu (dohodou obou manželů) je nutné předložit soudu i vypořádání majetku, protože ač jsou jednotlivé položky psané na jednotlivé manžele, tak ve skutečnosti patří do SJM (zejm. pokud vznikly za dobu trvání manželství). Není to však nic až tak složitého, v našem on-line Průvodci stačí vyplnit majetkové položky, naklikat komu která připadne, a v závěru Vám vypadne dokument připravený k předložení na soud.
S pozdravem
tým Rozvod-poradna.cz
Více informací
Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.
Více ...
Více ...