otázka
dotaz z: 1. 2. 2022
Dobrý den, chtěl bych se jen zeptat jak to je když se budu rozvádět s manželkou s kterou mám 2 děti a společnou hypotéku, kterou jsem platil já z účtu ale jsme na ni napsaný oba dva. A jak to je když je v katastru nemovitostí napsaná jen ona,protože ten barák zdědila.
odpověď
aktualizováno: 2. 2. 2022
Dobrý den,
co je v katastru napsané není zásadní, zásadní je kdy a jakým způsobem byl dům nabyt. Pokud jak říkáte šlo o dědictví Vaší manželky, tak dědictví nespadá do společného jmění manželů, takže dům je výhradně její. Pokud jste po dobu trvání manželství něco do domu investovali, tak máte nárok pouze na část toho, co jste do něj investovali. Zatímco hypotéka do společného jmění spadá celá a při rozvodu byste si ji měli rozdělit - například tak, že jeden z vás splatí druhému svou polovinu a hypotéka se přepíše na toho druhého.
S pozdravem
tým Rozvod-poradna.cz
Více informací
Do společného jmění manželů (SJM) patří veškerý majetek nabytý během manželství, s výjimkou majetku pořízeného před sňatkem, dědictví a darů výlučně jednoho z manželů. SJM zahrnuje společné vybavení domácnosti, nemovitosti, auta, hypotéky a dluhy. Při rozvodu se tento majetek dělí rovným dílem bez ohledu na výši příjmů jednotlivých manželů. Pokud jeden z manželů investoval do majetku druhého, má nárok na polovinu těchto investic, což může být problematické prokázat u soudu. Hypotéky při rozvodu mohou komplikovat situaci, ale možné řešení je prodej nemovitosti nebo splátkový kalendář.
Více ...
Více ...